Posty w social mediach mają krótką żywotność. Dodajesz wpis, później kolejny i kolejny, ten pierwszy, który był dla Ciebie tak istotny ginie w gąszczu kolejnych równie ważnych wpisów. Stories znika po kilkunastu godzinach, a przecież nie wszystkie stories nadają się do umieszczenia w formie postów, rolek, czy relacji wyróżnionych. Bardzo dużo użytkowników portali społecznościowych robi sobie przerwy od SM, więc nie widzą Twoich wpisów i… prawdopodobnie nigdy do nich nie powrócą. Nie chcesz, żeby Twoja praca poszła na marne? Newsletter jest rozwiązaniem Twoich problemów. Regularne wysyłanie wartościowych treści bezpośrednio do skrzynek odbiorców pomaga budować relacje, zwiększać zaangażowanie i konwersje. W tym artykule przedstawiam pięć głównych powodów, dla których warto mieć newsletter i jak skutecznie go wykorzystywać.
Budowanie i utrzymywanie relacji z klientami
Newsletter to doskonałe narzędzie do budowania i utrzymywania relacji z klientami. Wiadomość wysłana bezpośrednio na skrzynkę odbiorcy jest personalna (możesz umieścić w niej imię odbiorcy), bardziej intymna, ponieważ piszesz do tej jednej osoby. Newslettery można przecież nazwać współczesnymi listami.
Regularne komunikaty pozwalają utrzymać stały kontakt z odbiorcami. Narzędzia do wysyłania newsletterów mają przeróżne opcje wysyłania wiadomości np. do osób, które nie otworzyły poprzedniej. Warto się z tym zapoznać i wykorzystywać te funkcjonalności, aby ulepszyć maile, które tworzysz.
Wiadomości wysyłane bezpośrednio do subskrybentów sprawiają, że nie umkną one im tak szybko, jak np. posty w social mediach (znasz tą frustrację, gdy post ma małe zasięgi?). Poprzez dostarczanie wartościowych treści, takich jak porady, aktualizacje, oferty specjalne, historie, pokazujesz, że dbasz o swoich odbiorców i chcesz być dla nich źródłem wartościowych informacji.
Zwiększanie ruchu na stronie internetowej
Newsletter zapewnia zwiększenie ruchu na Twojej stronie internetowej. Wysyłając regularne wiadomości, możesz w nich umieszczać linki do nowych artykułów, produktów, usług czy wydarzeń, dzięki temu zachęcasz (a niejako zmuszasz 😉 ) ich do odwiedzenia Twojej strony. Generujesz ruch, zwiększasz liczbę odwiedzin, co przełoży się na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania oraz większe zaangażowanie użytkowników, polepszysz statystki wejść na stronę internetową. W swoich wpisach blogowych staraj się umieszczać przyciski CTA, linki do produktów, czy oferty; regularne przypominanie o swojej ofercie to sposób na utrzymanie zainteresowania klientów.
Promowanie produktów i usług
Newsletter to idealne narzędzie do promowania nowych produktów, usług i ofert specjalnych. Możesz w nim informować o premierach, promocjach, wyprzedażach czy programach lojalnościowych, dzielić się sukcesami, porażkami i swoimi przemyśleniami. To nie zawsze muszą być maile edukacyjne, napakowane wiedzą, storytelling i inspirujące opowieści również będą dla odbiorców wartościowym doświadczeniem. Informowanie o tym, co się dzieje w Twojej firmie zwiększasz szanse na sprzedaż swoich usług, czy produktów.
TIP: Osoby zapisane na Twój newsletter jako pierwsze powinny otrzymywać wiadomości o premierach i specjalnych rabatach w ramach podziękowania za bycie wiernym subskrybentem.
Edukowanie i informowanie klientów
Dzięki newsletterowi możesz edukować swoich klientów na temat branży, produktów i usług. Utrzymując stały kontakt z odbiorcami budujesz pozycję eksperta i zaufanie do marki. Klienci, którzy otrzymują wartościowe informacje, są bardziej skłonni do nawiązania długoterminowej współpracy.
Jeśli bardzo zależy Ci na poszerzeniu świadomości na dany temat, możesz swobodnie poruszyć go w swoim newsletterze. Jako twórca możesz naprawdę wpłynąć na decyzje lub światopogląd danej osoby. Osoby, które będą miały wartościowe przemyślenia w tym temacie, napiszą do Ciebie maila, a Ty możesz im swobodnie odpisać. Taka konwersacja mailowa 1:1 jest bardzo ważnym elementem budowania więzi z subskrybentem.
Analiza i optymalizacja działań marketingowych
Newslettery dostarczają cennych danych, które mogą pomóc w optymalizacji działań marketingowych. Nie bój się sprawdzać statystyk i brzydko mówiąc „grzebać” w analizach, statystykach w programie mailingowym. Z doświadczenia wiem, że moi klienci traktują newsletter trochę z dystansem, bojąc się, że coś popsują, zupełnie niepotrzebnie. Analizując wskaźniki takie jak wskaźnik otwarć, kliknięć, wypisów czy konwersji, możesz lepiej zrozumieć, jakie treści i oferty są najbardziej interesujące dla Twoich odbiorców. Dzięki temu dostosujesz swoje kampanie mailowe, poprawiając ich skuteczność.
Feedback i badania opinii
Newsletter możesz wykorzystać do zbierania opinii i feedbacku od klientów. Możesz dołączyć ankiety, prośby o opinie na temat produktów czy usług. Feedback jest niezwykle ważny, pozwoli Ci lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania Twoich klientów oraz dostosować ofertę do ich wymagań.
Na koniec…
Podsumowując, newsletter to narzędzie, które może wspierać różne aspekty Twojej strategii marketingowej – od budowania relacji z klientami, przez zwiększanie sprzedaży, aż po edukację i informowanie odbiorców. Ma on jeszcze więcej zastosowań, np. podczas tworzenia pierwszej kampanii sprzedażowej, czy rozwijaniu sklepu. To tematy, które na pewno poruszę w przyszłości.
Regularne i dobrze zaplanowane kampanie newsletterowe przyczynią się w dłuższej perspektywie do lepszej sprzedaży Twoich produktów i zwiększą zainteresowanie ofertą. Podkreślam słowo regularne, ponieważ muszą to być kampanie wysyłane minimum raz w miesiącu, aby odbiorcy nabrali do Ciebie zaufania oraz kojarzyli Cię jako wartościową markę.
Na koniec oczywisty TIP. Przygotuj swoje newslettery na zapas i poświęć kilka chwil, aby je rozplanować w programie do wysyłania newsletterów na kolejne tygodnie. Jeśli nie lubisz pisać i totalnie nie czujesz się w tym dobrze, zleć to copywriterowi/copywriterce. Nie bój się delegowania zadań, one mogą uwolnić Twój czas!
Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu się oszczędzisz sporo czasu. Wiem, jak to jest, gdy siedzisz nad klawiaturą mając w głowie listę zadań, a newsletter stoi w miejscu). Gotowy harmonogram wysyłki zawsze możesz zmodyfikować, jeśli stwierdzisz, że na bieżąco koniecznie musisz podzielić się innym tematem, niż ten zaplanowany.