Skip to content
Menu

Hosting i domena – na co zwrócić uwagę

LP_grafika5

WordPress to oprogramowanie, które wymaga instalacji na serwerze, wymaga również domeny, czyli nazwy strony. Sam WordPress jest darmowym systemem, więc nie płacisz za jego pobranie. W sieci możesz znaleźć sporo firm oferujących hosting pod WordPressa, wiem, że czasami można się pogubić, dlatego przygotowałam krótki poradnik na co zwrócić uwagę przy wyborze hostingu oraz domeny.

Czym jest hosting?

Hosting jest miejscem, które pozwala na wgrywanie plików systemu WordPress oraz pozostałych (zdjęcia, PDFy itp.), które znajdą się na stronie. Oprócz hostingu istnieje baza danych. Jest to zbiór wszystkich danych, treści i ustawień, zapisanych w tabelach w języku mysql według pewnych reguł, dzięki którym strona może dynamicznie z nich korzystać bez potrzeby każdorazowej modyfikacji plików w katalogach na serwerze. Back-end – w odniesieniu do WordPressa jest zapleczem strony, trybem konstrukcyjnym, do którego odwiedzający nie mają bezpośredniego dostępu.

Na co zwrócić uwagę przy doborze hostingu?

Zastanów się, czy planujesz stawiać na nim jedną, czy więcej stron. Sprawdź specyfikację każdego hostingu, którym jesteś zainteresowana, w niej dowiesz się, jakie ma parametry (zarówno jak chodzi o pamięć i prędkość procesora – im więcej tym lepiej), jak dużo ma miejsca, jakie posiada dyski (np. szybsze SSD) i do czego jest dedykowany (czy dla bloga, sklepu, platformy kursowej). Warto przeczytać opinie nie tylko na stronie usługodawcy, ale także poszperać co nieco w social mediach. Gigantów, czyli dwóch najpopularniejszych w Polsce firm, które są najchętniej(!) wybierane, ja polecam unikać jak ognia. Nie będę tutaj dokładnie zdradzać ich nazw, jednak często można natknąć się na ich reklamy w sieci oferujących promocje na pierwszy rok użytkowania hostingu czy domeny. I tym samym przechodzimy do kolejnej ważnej rzeczy.

Jaki wybrać hosting?

Ze swojego doświadczenia polecam Hostovitę. Pracuję na ich usługach kilka lat, na plus zasługuje przede wszystkim support, który jest pomocny i pomaga w naprawdę każdej sprawie, nawet tej, która bezpośrednio nie dotyczy hostingu. Nie stosują kruczków i innych pułapek konsumenckich, są pomocni i konkurencyjni cenowo. Ich pakiety są dostosowane do każdej strony, więc z pewnością wybierzesz coś dla siebie. Każdy pakiet jest odpowiednio opisany. Wymienię najważniejsze z opcji, które zawierają ich pakiety: darmowy certyfikat Let’s Encrypt, autorespondery na webmailu, webmail (na roundcube), logi serwera, zarządzanie kontami FTP, codzienne kopie zapasowe, wspomniane przeze mnie wsparcie techniczne 24/7/365, menedżer plików w panelu administracyjnym, nieograniczona ilość poddomen, ogólną zaporę bezpieczeństwa przed włamaniem się na stronę, nieograniczoną (poza ogólnym limitem przestrzeni dyskowej) baz danych. Pakiety na których najczęściej pracuję, to hosting na dyskach NVMe SSD lub WordPress Turbo 1 (10 GB), WordPress Turbo 2 (20 GB), WordPress Turbo 3 (50 GB).

Z moim kodem rabatowym mim10 możesz kupić hosting WordPress (wszystkie pakiety) z 10% zniżką tutaj.

Hosting i domena - na co zwrócić uwagę

Kruczki – uważaj na promocje za 0 zł

Ostrzegam przed kupowaniem hostingów i domen za 0 zł. Czasami zdarzają się firmy, które nie oszukują i jasno stawiają sprawę – kupujesz domenę na pierwszy rok w promocji, a za rok musisz ją normalnie opłacić. Taka promocja jest, jak najbardziej OK, natomiast nadal są spotykane promocje polegające na tym, że kupujesz domenę za 0 zł, hosting za 123 zł brutto, a po roku okazuje się, że domenę musisz opłacić przynajmniej na pierwszy rok, bo inaczej nie jest możliwy jej transfer, a hosting kosztuje 500 zł. Są to kolosalne ceny, ponieważ podobne parametry serwera można wykupić znacznie taniej (np. za niecałe 200 zł) u innych usługodawców. Wiele razy spotkałam się z klientami, którzy prosili o migrację hostingu do innego usługodawcy właśnie po otrzymaniu oferty na przedłużenie hostingu przez firmę, która naciąga na promocje, a później użytkownik nie wie, co ma zrobić i najczęściej opłaca tę kolosalną kwotę.

TIP: Koniecznie czytaj warunki promocji, często są zapisane małym druczkiem lub praktycznie niewidocznym, bardzo jasnym fontem.

Czym jest domena?

Domena to nazwa strony, jest istotna i sugeruję dobrze ją przemyśleć. Kilka lat temu istniał trend na nazwy firm i rzadko który twórca posługiwał się w sieci imieniem i nazwiskiem. Obecnie praktycznie każdy buduje markę osobistą i nazwą strony jest imię, nazwisko, inicjały lub inne wariacje na ten temat. Marka to Ty, więc najprostszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest używanie swojego imienia i nazwiska, które są unikalne. Minusem może być trudna dostępność wolnych domen. I w tym miejscu zawsze można np. używać skrótu imienia. Jeśli to możliwe, dobrze jest wybierać domeny krótkie, które można łatwo zapamiętać i szybko wpisać w pasek adresu przeglądarki.

Jak wyszukiwać domeny?

Aby sprawdzić, czy domena jest dostępna możesz wejść na stronę np. OVH lub hostovita.pl kierując się do zakładki domen. W ten sposób przed zakupem na etapie koncepcji strony możesz sprawdzić, czy wybrana przez Ciebie domena jest wolna, jeśli jest, to polecam ją zarezerwować. W odpowiednim okienku wpisujemy nazwę, która nas interesuje i widzimy, czy jest dostępna. Jeśli nie jest, to pojawią się alternatywne nazwy możliwe do nabycia. Rekomenduję wykupienie hostingu oraz domeny u jednego usługodawcy, dzięki czemu łatwiej jest zapanować nad płatnościami oraz zarządzaniem usługami.

Cześć, tu Kasia!

kasia-mediainmotion-strony-www-4

Jestem web&graphic designerem; kocham życie, swoją pracę i… kawę! Pomagam małym i dużym firmom, które chcą kompleksowo zadbać o wizualne aspekty swojej działalności, w stworzeniu unikalnych miejsc w sieci (strona internetowa lub sklep), oryginalnych grafik i materiałów wspierających sprzedaż oraz spójnego wizerunku marki (branding).

Kategorie

Szukaj

Polecam

hostovita.pl