Skip to content
Menu

Jak dodać pliki SVG do WordPressa

LP_grafika5

Czasami podczas wgrywania grafiki do WP widzisz, że mają one bardzo duży rozmiar (np. 10 MB) lub rozdzielczość (np. 3000 px na szerokość). Niektóre hostingi mają ograniczenia i nie przepuszczają tak dużych plików, trzeba je w takim wypadku skompresować – zmniejszyć rozmiar i najlepiej zapisać plik w mniejszej rozdzielczości. Z pomocą przychodzą nam właśnie pliki SVG. Oczywiście zdjęć nie możemy zapisać w tym formacie, one pojawiają się na stronie w formacie JPG lub PNG. Na SVG konwertujemy grafiki typu ikony, infografiki, logo, inne elementy graficzne np. rysunki.

Formatu PNG używaj jedynie do plików, które mają się pojawić na stronie bez tła (czyli z transparentnym tłem). Z reguły plik PNG ma znacznie większy rozmiar, niż JPG (często obserwuję to, gdy klienci przesyłają do mnie lub wrzucają na stronę pliki z CANVY).

Czym jest SVG?

Jest to rozszerzenie plików grafik wektorowych, które wgrywa się na stronę internetową w celu zmniejszenia ich wielkości i zoptymalizowania prędkości wczytywania się strony. Pliki SVG są lekkie i znacznie wyraźniejsze, niż JPG czy PNG, gdyż nie ulegają kompresji (JPG oraz PNG to formaty rastrowe, składają się z pikseli). SVG oparty jest o język XML.

Jak wgrać pliki SVG do WordPressa?

Sam WordPress nie zezwala na przesyłanie rozszerzenia SVG, pojawia się komunikat o niebezpieczeństwie: „Przepraszamy, ze względów bezpieczeństwa ten typ pliku nie jest dozwolony”. Oznacza on, że język XML ma luki w bezpieczeństwie, aby ograniczyć niebezpieczeństwo zwracaj uwagę skąd pobierasz pliki SVG oraz zainstaluj wtyczkę Safe SVG lub SVG Support. Te dwie wtyczki czyszczą pliki SVG ze zbędnego kodu XML. Umożliwiają również wyświetlanie się podglądu pliku w Bibliotece mediów.

W jakim programie można otworzyć i edytować pliki SVG?

Najpopularniejsze programy do edycji plików SVG, to: Inkscape, InDesign, Gimp, CorelDraw, Affinity Designer. Możesz też skorzystać z Canvy, która jest darmowym edytorem online, możesz wgrać do niej plik w SVG (w wersji PRO) i zmienić w nim kolory.

Podsumowanie

Warto rozważyć wgrywanie plików w formacie SVG do WordPressa, ponieważ ten format zyskuje na popularności. Korzystaj z wymienionych przeze mnie wtyczek i ciesz się wyraźnymi, lekkimi grafikami na swojej stronie internetowej.

Cześć, tu Kasia!

media_in_motion_strony_www_6

Jestem web&graphic designerem; kocham życie, swoją pracę i… kawę! Pomagam małym i dużym firmom, które chcą kompleksowo zadbać o wizualne aspekty swojej działalności, w stworzeniu unikalnych miejsc w sieci (strona internetowa lub sklep), oryginalnych grafik i materiałów wspierających sprzedaż oraz spójnego wizerunku marki (branding).

Kategorie

Szukaj

Polecam

hostovita.pl