Skip to content
Menu

Opieka techniczna – po co i dla kogo?

LP_grafika5

Opieka techniczna, to pojęcie z którym spotkasz się w przypadku strony internetowej. Gdy masz problem techniczny, którego nie potrafisz rozwiązać, nie masz czasu na wdrażanie zmian do strony, lubisz pisać treści, ale kompletnie nie potrafisz odnaleźć się w edytorach na stronie lub po prostu potrzebujesz stałej opieki nad swoją stroną, to właśnie opieka techniczna jest dla ciebie idealnym rozwiązaniem.

Dla kogo?

Dla każdego! Opiekę polecam osobom, które samodzielnie nie potrafią lub boją się wprowadzać zmiany na stronie, dodawać nowe produkty, wpisy czy inne rozwiązania. Mnóstwo osób (w tym i moi klienci) działa na stronach samodzielnie i czasami, gdy czegoś nie wiedzą, to zgłaszają się do swojego twórcy strony lub osoby, która oferuje opiekę techniczną.

Opieka techniczna – jak to działa?

U wielu osób zajmujących się WordPressem można wykupić określony pakiet godzin, gdy potrzebujesz doraźnej pomocy. Zbierasz wtedy wszystkie rzeczy, o które chcesz zapytać, wdrożyć i przesyłasz do takiej osoby. Koniecznie zapoznaj się z regulaminem takiej opieki i tym, jak działa. Każda opieka cechuje się własnymi prawami. Przykładowo do mnie zgłaszają się najczęściej klienci, którzy mają problem związany ze sklepem lub chcą zaktualizować stronę (dodać informacje, czy wykonać aktualizacje). Wyróżniamy również stałą opiekę, która polega na ciągłym nadzorze nad stroną, w przypadku pilnej sprawy otrzymujesz niemal natychmiastową pomoc techniczną. Zakres prac w takim pakiecie jest indywidualny dla każdego twórcy, który taki support oferuje. Pakiety różnią się ilością godzin oraz zakresem działań. Najczęściej dotyczy tematów:

  • administracji strony – dodawanie wpisów, tworzenie nowych podstron, dodawanie produktów do sklepu, konsultacje odnośnie rozwiązań (wdrażanie dodatkowych rozwiązań jest zwykle dodatkowo płatne), udzielanie odpowiedzi na pytania,
  • bezpieczeństwa – regularne aktualizacje (motyw, system, wtyczki), wykonywanie kopii zapasowych (dodatkowo lub jeśli nie oferuje ich hosting), dodatkowe zabezpieczenia (np. skany), obserwacja, czy strona działa poprawnie,
  • rozwiązywania problemów – naprawa usterek, awarii, usuwanie wirusów

Czy opieka techniczna jest dla mnie?

Jeśli chcesz mieć zawsze aktualną stronę, nie bać się, że zostanie zaatakowana przez wirusy i chcesz spać spokojnie wiedząc, że w każdej chwili możesz liczyć na pomoc w zakresie strony, to polecam na taką opiekę się zdecydować. Opieka techniczna jest dla osób, które chcą kompleksowo zadbać o swoją stronę pod względem bezpieczeństwa oraz funkcjonalności. Wyobraź sobie, że w Twoim sklepie masz awarię kanałów płatności, nie wiesz, dlaczego klienci nie mogą złożyć zamówienia i nie jesteś na tyle biegła w temacie, aby wiedzieć, co się stało i zlokalizować problem. Szukasz po omacku pomocy na forach, grupach social media, pytasz znajome osoby, które też mają sklepy, dzwonisz do supportu kanału płatności, ale oni też nie potrafią pomóc, ponieważ problem jest lokalny, a nie po ich stronie. Zostajesz z problemem sama i jesteś zmuszona do znalezienia specjalisty w tym zakresie.

Gdybyś miała w tym momencie stałą opiekę techniczną, to sprawa jest prostsza. Zgłaszasz problem do Twojego supportu technicznego i czekasz na rozwiązanie problemu, uczestniczysz w tym procesie, ale nie jest on już bezpośrednio na Twojej głowie, masz pewność, że ta osoba rozwiąże problem, ponieważ ma do tego większe zasoby oraz wiedzę na tematy usterek. Czujesz się dzięki temu bezpiecznie. Warto zadbać o swój komfort psychiczny w takich sytuacjach.

Cześć, tu Kasia!

media_in_motion_strony_www_6

Jestem web&graphic designerem; kocham życie, swoją pracę i… kawę! Pomagam małym i dużym firmom, które chcą kompleksowo zadbać o wizualne aspekty swojej działalności, w stworzeniu unikalnych miejsc w sieci (strona internetowa lub sklep), oryginalnych grafik i materiałów wspierających sprzedaż oraz spójnego wizerunku marki (branding).

Kategorie

Szukaj

Polecam

hostovita.pl